Přestože jsou včely velmi užitečné, měli bychom dávat pozor na jejich bodnutí, zvláště u dětí a alergiků. Mám pro vás pár užitečných rad.

Včelí žihadlo obsahuje jed, který sice pro člověka není silný, ale přesto je bodnutí bolestivé. Nebezpečný je však masivní útok více včel najednou.
A jak snížit riziko včelího bodnutí? Vyhýbejte se včelím úlům a hnízdům, nechoďte v trávě bosi a nenechávejte venku sladkosti, které včely přivábí. Rovněž je přitahuje pot, barevné či černé oblečení, odpadkové koše či přezrálé ovoce.

Žihadlo má včela na konci zadečku. Je duté a napojené na jedový váček. Pokud vás včela bodne, umírá.

Agresivita včel se během roku mění a největší je právě v letních měsících. A co dělat, když vás včela bodne? Co nejdříve vytáhněte žihadlo. Po jeho vpravení do kůže totiž ještě dále pracuje a postupně uvolňuje jed.

Žihadlo je nejlepší vyškrábnout nehtem či vyndat pinzetou. Nesmí se vyjímat tak, že se chytne za jedový váček. V takovém případě byste si do těla vpravili zbytek jedu.

Postižené místo chlaďte. Zmírníte otok. Doporučuje se také vzít si tabletku některého z protialergických léků. Rozšířená jsou hlavně antihistaminika v podobě masti. Lidé využívají i „babských rad“, které fungují – přikládání cibule či octového obkladu na místo otoku.
Pokud vás včela píchne do jazyka či krku, přivolejte ihned záchrannou službu. Mohlo by vám hrozit udušení.

Včelí bodnutí je nebezpečné u alergiků. Slabší alergie se projeví větším otokem či alergickou kopřivkou. Ovšem může dojít i k závažnější alergické reakci projevující se astmatem či anafylaktickým šokem. Pro tyto stavy je typická dušnost, kolapsový stav, zrychlený pulz, snížení krevního tlaku atd. V takovém případě je nutné rychle vyhledat lékařskou pomoc.

Někteří lidé, kteří již prožili anafylaktický šok, nosí u sebe speciální aplikátor s dávkou adrenalinu. V tom případě by ho měli použít, rozeznají-li u sebe příznaky šoku. Injekci adrenalinu je nutné píchnout do svalu.

Dejte si pozor také na vosí a sršní bodnutí. Užívejte si léto bez jakýchkoliv zdravotních obtíží.

 


Kontakt

Hana Hudičáková
Profesionální chůva
Plzeňská 51, 370 04 České Budějovice
+420 602347976